Turecko

Turecko

Things to do - general

História územia súčasného Turecka je stará ako história samotného ľudstva. Toto územie, známe ako Anatólia a predtým ako Malá Ázia, bolo svedkom pádu mnohých veľkých a vyspelých kultúr od raných Chetitov cez Peržanov, Lýdov, Grékov, Rimanov, až po Byzantíncov a Osmanov. Jedinečné dedičstvo úžasných umeleckých skvostov a architektúry nesie stopy búrlivej minulosti.

Kdekoľvek v Turecku ste, narazíte na stopy dávnej minulosti – kamennú, medenú, bronzovú dobu, rôzne nástroje, svedectvá rozvoja obchodu, písma a obdivuhodné stavby. Stačí spomenúť také skvosty ako sú Trója, Efes, Pergamon, kláštor Sumela, Aspendos, mnohé pamiatky v Alanyi, Amasyi, Side, Antalyi.

Turci sú potomkovia Turkménov, nomádskych kmeňov zo Strednej Ázie. Niektoré z nich, hlavne Seldžukovia, začali podnikať nájazdy na Anatóliu. Za dynastie Seldžukov vznikal rad islamsko – tureckých štátov, najmocnejším z nich bol Rumsky sultanát v trinástom storočí. Rozkvitala veda, literatúra, maľba a sochárstvo, objavili sa pekné mešity.

Alanya

V r. 1225 postavená Červená veža, v minulosti slúžiaca ako lodenica, malebný starý prístav, Damlatašská jaskyňa, ako aj mesto s malými obchodíkmi, reštauráciami a kaviarničkami je vyhľadávaným cieľom turistov. Mesto ponúka množstvo obľúbených pubov a diskoték. Práve vďaka nim je vhodnou destináciou najmä pre mladých. Južne od hradného vrchu sa nachádza Kleopatrina pláž – najznámejšia a turistami najviac vyhľadávaná. Podľa povesti ju Kleopatre daroval počas medových týždňov Marcus Antonius. Južne od hradnej skaly sa tiahne niekoľko kilometrová pláž s množstvom hotelov. Alanya sa delí na 3 pláže –  Kleopatrina pláž (piesočnatá – verejná, spoplatnené lehátka a slnečníky) sa tiahne od vstupu do mesta až po pevnosť, od pevnosti ďalej sa tiahne Keykubatova pláž (piesočnato kamienková), nasleduje pláž Obakoy (piesočnatá s kamienkovým až kamenistým podložím). Oblasť Keykubatovej pláže aj pláže Obakoy má vybudované pekné centrum, parky, záhrady, nachádza sa tu množstvo reštaurácii, kaviarní a barov. Medzinárodné letisko v Antalyi je vzdialené 135 km. Doba transferu: 150 minút

Side

Side sa nachádza 70 km východne od Antalye, je jedným z najnavštevovanejších letovísk Turecka. Mesto založili v VI. storočí p.n.l. grécki osadníci. Po vpáde Arabov začalo mesto upadať. Bolo dlho len pochmúrnou rybárskou dedinou, znovu začalo prekvitať až v 20. stor. Rímskymi ruinami spestrené mestečko ležiace na krásnom polostrove ponúka návštevníkom dokonalý oddych. Jednou z najkrajších stavieb Side je amfiteáter pre 15.000 divákov, ruiny chrámu Atény a Apolóna. Ďalšou významnou stavbou je budova postavená na pamiatku cisára Vespasiana, ktorú pri rekonštrukcii prestavali na fontánu. Mestečko má mnoho obchodov, kde si môžete kúpiť koberce, šperky, koreniny, víno a rôzne darčekové predmety. Za zábavou sa vyberte na diskotéky, do reštaurácií či barov. Na pláži môžete vyskúšať surfovanie, paragliding, banán, v hoteloch tenis, stolný tenis, futbal, volejbal, plážový volejbal a mnoho ďalších. V lesoch v blízkosti Side si môžete zahrať paintball.

Belek

Prímorské letovisko Belek vzdialené 35 km od Antalye je známe dlhými pieskovými plážami, a rozsiahlymi golfovými ihriskami, ktoré hromadne navštevujú nadšenci tohto športu. Pláž lemovaná mandľovníkmi a eukalyptami je ako stvorená na večerné romantické prechádzky. Hotely svojím nádherným architektonickým vzhľadom, komfortom, ako aj pestrou ponukou služieb, možností a programov, počnúc športovými a končiac rôznymi kabaretmi a šou-programami, diskotékami a nočnými klubmi, garantujú absolútny relax pre všetky vekové skupiny hostí. Za históriou sa vyberte do blízkej Antalye alebo Side. Určite treba vidieť divadlo v Aspendose, ako aj štadión, termálne kúpele s rímskym stĺporadím v Perge. V centrách v Kadriyi a Beleku nájdete množstvo obchodíkov s rôznym tovarom, napr. koberce, šperky, koreniny, víno a rôzne darčekové predmety. Raz do týždňa sa koná trh, ktorý sa oplatí navštíviť. Spoločenské vyžitie ponúkajú kaviarne, bary, reštaurácie. V blízkosti hotelov sa nachádzajú golfové ihriská vyhovujúce medzinárodným predpisom.

Antalya

Antalya je hlavné stredisko Tureckej riviéry a zároveň jedným z najobľúbenejších letovísk Turecka. Prekrásne pobrežie, príroda a nespočetné architektonické pamiatky z roka na rok priťahujú nových návštevníkov. Najznámejšie pláže tejto oblasti so subtropickým podnebím sú Konyaalti a Lara Beach. Bulvár lemovaný palmami je lákadlom pre príjemné večerné prechádzky. Početné kaviarne, reštaurácie, čajovne a vínne pivnice ponúkajú miesto na odpočinok, pričom preniknete aj do tajov tureckej kuchyne. Mesto je plné obchodíkov a bazárov, no nájdete aj veľké nákupné centrá. Zábavu si užijete na miestnych diskotékach pod holým nebom. Jednou z najzachovalejších kultúrnych pamiatok lokality je Hadrianova brána, ktorá bola postavená v r. 130 n.l., či súčasný symbol mesta minaret Yivli z 13.storočia.

Lara Beach / Kundu

Turisticky veľmi obľúbené letovisko sa nachádza neďaleko letiska. Vyznačuje sa piesočnatými plážami s pozvoľným vstupom do mora. V uplynulých rokoch zaznamenáva obrovský rozmach, pribudlo množstvo luxusných hotelov. V susedstve hotelov sa nachádzajú obchodné centrá, množstvo obchodov, reštaurácií a barov.

Štát Turecká republika
Vízové požiadavky

Pre občanov Slovenskej republiky, držiteľov cestovného pasu SR platí od 23.08.2013 za účelom turistiky bezvízový styk. Občania Slovenskej republiky pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu v rámci 180 dní môžu cestovať bez víz. Zrušenie vízovej povinnosti sa vzťahuje na cesty za účelom turistiky. Víza sú naďalej potrebné ak cestujete za účelom zamestnania, štúdia, výskumu a vzdelania.

Do Turecka je možno doviesť bez obmedzenia akúkoľvek valutu. V prípade ak niekto nesie so sebou väčšie množstvo hotovosti je vhodné to nechať písomne potvrdiť na hranici. Z Turecka je síce možno vyviesť turecké líry a cudzie valuty bez obmedzenia, ale ak cestujúci vyváža v hotovosti napr. viac ako 5.000,- USD je vhodné mať potvrdenie, že vlastnil tieto peniaze pri vstupe do krajiny.

Úradný jazykTurečtina
MenaTurecká líra (1 EUR = 3,9 TRY, kurzová hodnota je orientačná)

Unfortunately there are no accommodations at this location at the moment.

Unfortunately there are no tour offers at this location at the moment.

Unfortunately there are no cruise offers at this location at the moment.