Bibione

Bibione je rušné letovisko, nachádzajúce sa medzi historickým Terstom a Benátkami. Má pekné piesočnaté pláže, množstvo zelene a parkov, zábavných stredísk, obchodov, barov, diskoték a reštaurácii. Poskytuje zábavu pre deti aj dospelých. Vďaka priaznivej klíme sa stalo vyhľadávaným kúpeľným mestom pre ozdravovacie pobyty detí a dospelých s dýchacími, alebo kožnými ochoreniami.

Je tu piesok, mäkký a zlatistý, ktorý priam vyzýva k športovým hrám na pláži alebo k rôznym kurzom, ako je napríklad gymnastiky, tance, pilates. K Bibione patrí aj  bujná príroda. Milovníkom vody ponúka Bibione čisté more, vhodné pre športovou aktivity nad aj pod hladinou mora: windsurfing, plávanie, potápanie. Po celý rok sa počas západu slnka pobrežie stáva rajom pre milovníkov joggingu.

Veľmi rušnú časťou je Bibione Spiaggia. Sú tu diskotéky, bary, reštaurácie a ďalšie nočné podniky, v ktorých sa dá užívať nočný život do sýtosti. Pre milovníkov nákupov tu bola postavená nákupná promenáda. Trh tu prichádza každý utorok a ponúka rozličný sortiment tovaru. Kúpiť si tu môžete napríklad rôzne druhy oblečenia a topánok.

Rimania túto lokalitu osídlili okolo roku 40 pr.n.l. V stredoveku bolo Bibione samostatným mestom a neskôr súčasť Lombardia. K Talianskemu kráľovstvu bolo pričlenené roku 1866. Začiatkom 20.storočia vzniklo konzorcium (dnes by sme asi povedali „investičná skupina“), ktoré začalo skupovať pozemky s plánom vybudovať tu turistické letovisko. Hotely sa tu začali stavať v osemdesiatych rokoch a až do deväťdesiatych rokov bol tu obrovský rozmach výstavby a prívalu turistov. Po upokojení situácie v bývalej Juhoslávii sa turisti čiastočne presunuli na Jadran, ale Bibione patrí stále medzi obľúbené destinácie.

Najnovšie pridané ubytovanie